22
Jan-2014

Parky jižního Madagaskaru (díl 2.)

Zase s Tonem. Tentokrát na dalším ostrově. Ostrov je ale trochu větší. Asi jako Francie a Belgie dohromady.

Čtvrtý největší ostrov Světa – Madagaskar. Dokonale izolovaný od všech kontinentů. Od Afriky se oddělil už před 120 miliony lety. To je důvod, proč zde najdeme neobyčejné množství endemitů. Žije zde polovina z celosvětových 150 druhů chameleónů.

“Buď jako chameleon” , říká malgašské přísloví. “Jedním okem se dívej do budoucnosti a druhým do minulosti”

“Buď jako chameleon” , říká malgašské přísloví. “Jedním okem se dívej do budoucnosti a druhým do minulosti”. Někteří Malgašané se ale právě pro tuto schopnost chameleonů bojí a považují tyto tvory za čarodějné stvoření.

Chameleon je studenokrevný. Jeho nestálá tělesná teplota, závislá na okolí, s sebou přináší problémy – třeba s rychlým pohybem. Naproti tomu ale poskytuje chameleonům jednou velkou výhodu: Umožňuje jim vystačit si s daleko menším množstvím potravy, než jak je tomu u savců. Savci totiž většinu energie z potravy použijí k udržení tělesné teploty. Chameleon má na končetinách srostlé, vždy dva proti třem prstům sloužící k pohybu po větvích. Ke stejnému účelu slouží i chápavý ocas. Dalšími dovednostmi chameleona je změna barvy kůže a lovení kořisti na dálku díky „teleskopickému“ jazyku.

MADAGASKAR 019Lemures se souhrnně jmenují vývojově nejstarší poloopice, které v současnosti žijí pouze na Madagaskaru.

Jak se dostaly lemuři na Madagaskar není známo. Jisté je, že před asi před 75 miliony let, v době prapředků lemurů, už byl ostrov dosti vzdálený od jakékoli pevniny. Je mnoho hypotéz, jak k osídlení došlo, avšak pro žádnou z nich doposud nebyl nalezen přesvědčivý a jednoznačný důkaz.

Na Madagaskaru je 26 druhů lemurů a mohlo jich být ještě víc, ale dalších 15 druhů již prohrálo svůj boj s osudem a vyhynulo. Jejich silné nohy jim dovolují skoky až 7 m dlouhé.

Pokud Vás tento příspěvek zaujal a chtěli byste Madagaskar vidět na vlastní oči, Montana Club připravuje v dubnu zájezd. Bižší informace ZDE.

0

 likes / 0 Comments
Share this post:

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec