18
Jan-2014

Madagaskar – cestou necestou (díl 1.)

Madagaskar je někdy označován jako Konec Světa. Jeho izolace, přírodní krásy, moře a vzdálený horizont, vytvářející odrazy ve kterých se země zastaví a duch sestoupí.Monzunové deště, provoz, hliněné očazené ruiny domků, tak vypadá příjezd do hlavního města Antananariva- jinak Tany.

Antananariva svítáníPus pus pochází z anglického puš – tlačit. Tyto barevně pomalované dřevěné povozy jsou malgašskou verzí asijských rikší. Hlavním městem pus pus na Madagaskaru je Antsirabe. Už od brzkého rána se po jeho ulicích města pohybují dročky s honosnými jmény Air france, Zidane nebo Mesi.

Ulice nejsou značeny, ale vy nezabloudíte. Rikšař zná město jako své boty (pokud nějaké vlastní). Zaveze vás do zastrčených ulic a na místa, která byste sami nikdy nenašli. Rikšař je na svůj vozík a na svůj náklad hrdý. Vozí do školy malé slečny, staré babky na trh nebo mečící a močící dobytek tamtéž. Jízda ve stínu kabiny, za stálé pomalé rychlosti, místy o kterých jste ani netušili že existují, je nezapomenutelná.

Podle jedné pověsti stvořil baobaby bůh, ale ďábel ze samé závisti otočil stromy vzhůru nohama, aby na ně mohl z pekla vidět i on.

Dostat se z města do národních parků vyžaduje většinou terénní auto. Jedině takto lze dojet do aleje, mezi tisícileté, jako z vosku vymodelované stromy – baobabyMalgašané věří, že se do těchto stromů, převtělují duše zemřelých. Podle jedné pověsti stvořil baobaby bůh, ale ďábel ze samé závisti otočil stromy vzhůru nohama, aby na ně mohl z pekla vidět i on. A baobaby rostou od té doby dál – kořeny k nebesům.  

Prokletím Madagaskaru, byl a je, jeho prales a vzácné dřevo. Jeho kácení je na mnoha místech zakázané, fady – tabu. Přesto se, díky neuvěřitelné korupci, madagaskarské lesy ztrácí jako sníh na slunci. To co z primárního lesa zůstalo je chráněno v národních parcích. Jejich budoucnost je však nejistá. 

Video si můžete přehrát ve Full HD kvalitě . Pokud se Vám líbí, můžete ho okomentovat nebo sdílet odtud nebo přes stránku Montana Clubu na facebooku.

0

 likes / 0 Comments
Share this post:

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec