12
Feb-2014

Rýže, safíry, rybáři (díl 6.)

Další snímek z Madagaskaru. Tentokrát z centrální a jihozápadní oblasti ostrova. Z  hlediska evropana je na venkově Madagaskaru bída. Je to ale bída slušná, rustikální, samozásobitelská. Lze si na ni zvyknout. Rýže je na celém Madagaskaru posvátná. Je základní malagašskou potravinou a Malagašané se rýží cpou v obrovských množstvích. Na venkově se pěstuje všude, kam noha malgašského zemědělce, za 2000 let existence civilizace na ostrově, vkročila.

madakaskar111Cesta na jih od rýžových teras vede do oblasti s největším známým depositem safírů na světě – Ilakaky. Safírová horečka tu začala v roce 1979 a dnes je více než 50 % místní populace nějakým způsobem propojeno s důlní činností. Místo nepostrádá autenticitu. Mezi pradlenami se pohybují hledači safírů. S plechovými pánvičkami vybírají dno a hledají zbytky safírů. Rej barev. Těžba safírů začíná ve 30 metrů hluboké, ručně vykopané šachtě, široké tak akorát na spuštění vždy jednoho muže. Jestliže kopáč narazí na valouny, znamená to, že dosáhl na staré říční dno. Tady mohou být modré, červené, zelené nebo bílé safíry. Tento nález vede ke spuštění brigády dělníků, kteří výhradně ručně, bez použití techniky, jen s lopatami, krumpáči, motykami a kotlíky rozšíří důl až ke dnu. Slunce z nadhlavníku nemilosrdně pálí, z kopáčů stéká pot. Práce trvá velmi dlouho – až 8 měsíců. Přijdou li deště, stěny se sesunou a práce začne nanovo. Dělníci tohoto dolu jsou najímáni pokaždé vždy jen na jeden den a jejich denní výdělek je 50 Kč. Práce je sezonní – v době monzunů by ani neměla smysl.

madakaskar87Brzy ráno připlouvají ke břehům Morondavy pirogy. Oplachtěné i neoplachtěné. Na pláži se ryby třídí a hned prodávají. Národ, který toto místo  (jihozápad ostrova) obývá, je právě takový, jako jejich zem. Drsný, vedrem vycepovaný a nepřístupný, uvnitř však laskavý a přátelský.

Až 85% malgašanů je závislých na zemědělství, ale  jen pouhých 5% půdy Madagaskaru lze obdělávat. A protože nemá ostrov žádné hranice, jen Indický oceán, je pochopitelné, že rybolov byl od nepaměti významným zdrojem příjmů i potravy.

0

 likes / 0 Comments
Share this post:

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec