MEXIKO – poloostrov Yucatan, Chiapas 2023

MEX Yuc vse -4

Památky ztracených indiánských kultur uprostřed pralesů poloostrova Yucatan nebo blízko hlavního města Mexico City. Po velmi úspěšných zájezdech v roce 2016 se budeme ještě častěji koupat v Karibiku (v oblasti Májské Riviéry v Tulum), v mnoha sladkovodních cenotes a v Mexickém zálivu (v oblasti Champoton). V tomto zájezdu se zaměříme více na samotný poloostrov Yucatan a jeho sladkovodní cenotes. Těch je v oblasti více jak 2000. Mayskou kulturu budeme poznávat na poloostrově Yucatan, Aztéckou v centrálním Mexiku (při variantě prodloužení). Mimo to se budeme několikrát denně věnovat mexické kuchyni – seznámíte se se všemi mexickými jídly a věřím, že zjistíte, že je vynikající.

Galerie Mexiko Všechna videa

MEX vyska 034

Program a informace

MEX Yuc vse

MEX Yuc vse -2

ZÁKLADNÍ PROGRAM

1./ Přelet do Cancunu . Vypůjčení auta a přejezd přes Playa Del Carmen do Tulum. Ubytování v Tulum.

2./ Bílé , korálové pláže v Tulum. Možnost lodního výletu, rybaření, šnorchlování mezi korály, prohlídka ruin Tulum. Možný výlet do blízké rybářské vesnice Punta Allen. Ubytování v Tulum nebo poblíž v hotýlku u cenote.

3./ Yukatánskou džunglí k blízkým mayským ruinám Cobá (prohlídka ruin s ojedinělou možností vystoupit na pyramidu). Přejezd do malého a krásného, koloniálního Valladolidu. Odpoledne krátký přejezd k nádherné cenote Xkeken nebo jí podobné – koupání v tomto krasovém útvaru. Ubytování v nádherném koloniálním městečku Valladolid, hotel s bazénem.

4./ Ráno krátký přejezd na mayské ruiny Chichén Itzá (prohlídka Kukulkanovy pyramidy, observatoř, studna – cenote, procházky džunglí). Pokračování Yukatánskou džunglí. Cestou krátká návštěva některé z velmi prostých a chudých indiánských vesnic. Ubytovaní městečko Oxkutzcab. Večer prohlídka malého provinčního města.

5./ Ráno odjezd na uznávanou mayskou památku Uxmal – prohlídka. Možnost prohlídky další nedaleké památky Kabah. Přejezd do Campeche – večer prohlídka města.

6./ Pokračování kolem lagun s brakickou vodou a Mexického zálivu (zastávka na oběd spojený s koupáním v zálivu). Navečer příjezd do Palenque.

7./ Celodenní výlet až na hranice s Guatemalou – prohlídka unikátních ruin ukrytých hluboko v lakandonské selvě Yaxchilan nebo Bonampak. Návrat do Palenque.

8./ Ráno prohlídka ruin Palenque. Pokračování do Candelaria nebo Escarcega.

9./ Pokračování do Laguna Bacalar. Prohlídka, oběd a koupání v Cenote. Cestou možné prohlídky mayských ruin Rio Bec nebo Becan. Dojezd do Tulum (cestou krátká zastávka ve Felipe Carrillo Puerto – kostelík s “mluvícím křížem”).

10.-12./ Tulum. Relax v Karibiku a v cenotes – koupání, snorkling nebo potápění s přístrojem. Možné cenotes Casa, Tankah, Dos ojos, Nic Te Ha aj. Laguny Nopalitos, Muil. Pro ty, co by si přáli větší  společnost turistů v přírodních parcích – možné návštěvy vodních parků Xel – Ha nebo Xcaret (Montana club nedoporučuje).

13./ Transfer na letiště do Cancunu – přejezd a  kolem laguny v Cancunu (luxusní hotelové komplexy), zastávka u pláže, kafeterie a u přístaviště. Přesun na letiště v Cancunu. Odlet do ČR nebo na prodloužení do Mexico City.

14./ Přílet do ČR.

PRODLOUŽENÍ  (o 3 dny) MEXICO CITY

13-15./ Prohlídka některých z nejzajímavějších míst v Mexico City ( hlavní vládní budova s nástěnnými malbami Diega Rivery, Antropologické muzeum, Templo Mayor – Tenochtitlan, Kachlíkový dům, Palác krásného umění – palacio de Bellas Artes, vyhlídková věž Latinoamericana, taneční indiánské soubory na náměstí Zocalu. Prohlídka Guadalupské katedrály.
Fakultativně, největší archeologický komplex Teotihuacan (pyramidy Slunce a Měsíce chrám boha Quetzalcoatla, aj.) nebo, podle možností, loďky v plovoucích zahradách Xochimilco.

16./ Dopoledne, podle odletu do ČR,  program v Mexico City. Odlet do ČR.

17./ Přílet do ČR.

 

MEX MC 03

MEX MC 01

dle požadavku 14 dní základní program včetně dálkových přeletů.

dle požadavku 17 dní základní program včetně Mexico City a dálkových přeletů.

Pro veškeré informace kontaktujte CA Montana Club.

základní program:  28900 Kč + dálková letenka cca 22000 Kč

základní program vč. prodloužení:  35900 Kč + dálková letenka cca 22000 Kč + přelet Cancun – Mexico City 3500 Kč

cca 6 -10 osob

CENA ZÁJEZDU OBSAHUJE

Doprava pronajatým mikrobusem, vč. pohonných hmot a veškerých poplatků spojených s dopravou (dálnice, mosty, parkovné apod.). Ubytování po 2 osobách v hotelech a bungalovech, tam kde je potřeba s klimatizací. Český průvodce (odměna a veškeré jeho náklady). Informační materiály.

CENA ZÁJEZDU NEOBSAHUJE

Dálková letenka z Prahy vč. letištních tax, jejíž cena je orientační a je uvedena samostatně (cca 22000 Kč + přelet Cancun – Mexico City 3500 Kč). Odletová taxa (v současnosti bez poplatku). Vstupy do památek a archeologických míst (cca 2000 Kč). Stravování (cca 5000 Kč). Vstupní víza (v současnosti máme bezvízový styk). Fakultativní výlet Teotihuacan, Xochimilco (cena za každý z těchto výletů se upřesní podle počtu zájemců). Vše co není uvedeno v cena zájezdu obsahuje.

INFORMACE K ZÁJEZDU

S sebou

Příruční batůžek do letadla a na výlety (váha do letadla do 5 kg), repelent, opalovací krém, toaletní potřeby, osobní lékárnička (včetně endiaronu, reasecu), xeroxová kopie pasu na straně fotografie (pro případ ztráty pasu). Můžete se vybavit z ČR (nebo až na místě) varnou konvicí (na 110 V – cca 80 Kč) pro ohřev vody na čaj, kávu. Vzhledem k délce zájezdu a k dosažení určitého pohodlí, požadujeme zabalit si všechny věci do jednoho zavazadla, jehož váha by neměla přesáhnout 15 kg (vhodný je kufr nebo batoh, není vhodná krosna s kovovým rámem). Pozor: Je nepřípustné brát na palubu letadla v příručním zavazadle tekutiny a pasty nad 200 ml obsahu, kovové předměty (nůž, nůžky, manikúru apod.). Na své věci si dávejte extrémně velký pozor – především při dojezdech do hotelů.

oblečení

Fleesová bunda nebo svetr, kalhoty, větrová bunda, šusťákové kalhoty, krátké kalhoty, trička, ponožky, plavky, sluneční brýle, klobouk nebo kšiltovka, sandále, pevné tenisky nebo něco podobného, pláštěnka, ledvinka na doklady a peníze. V blízkosti našeho ubytování je možnost praní, proto si berte jen uvedené oblečení, které můžete pravidelně prát. Cestou strávíme v letadle a letištních halách cca 18 hodin, proto dávejte pozor na nachlazení z klimatizace (letecký personál má k dispozici pro každého cestujícího lehkou deku).

program dne

Průvodce každý den oznámí dobu odjezdu a následující denní program včetně vysvětlení etapy na mapě. Při dojezdech do měst a archeologických památek poskytne průvodce informace týkající se turistických zajímavostí, tras a výletů, cen vstupů, navrhuje směr prohlídky a určuje sraz k odjezdu. Průvodce, vzhledem k organizačním povinnostem a jeho pracovnímu vytížení zváží a rozhodne, kterých volitelných výletů, prohlídek a návštěv muzeí se zúčastní. Odjezdy jsou převážně kolem 8 hodiny ranní. Při přesunech pravidelně zastavujeme na krátký odpočinek, protažení a fotografování. Zastávky jsou často spojeny s některou z místních zajímavostí nebo s občerstvením.

doprava

Standardně máme pronajaté auto pro 12-15 pasažérů. Při skládání a nakládání zavazadel se předpokládá spolupráce všech účastníků zájezdu. Zasedací pořádek si určí sami klienti nebo s ohledem na zdravotní stav klientů určí průvodce. Při event. defektu či poruše dopravního prostředku se klienti řídí pokyny průvodce. Věci nutné k dennímu přesunu (plavky, svačinu, doklady, fotoaparát aj.) si ponechejte v pohotovosti v dopravním prostředku. Ke zbylým věcem v kufru se zpravidla dostanete až po dojezdu do cílové stanice. Při jakémkoliv opuštění dopravního prostředku je zakázáno nechávat vaše cenné věci ve vozidle. Při dojezdech, prohlídkách nebo zastávkách je zákazník povinen postarat se o svoje zavazadla uložená v zavazadlovém prostoru (prevence před ztrátou či poškozením). Neberte si s sebou zbytečně drahé věci – oblečení atd.. Fotoaparát, doklady apod. budete mít stále u sebe, ale ostatní věci, které často necháme po dobu oběda v autě, nebo na pokoji nejsou pojištěny! Proto na to pamatujte.

stravování

Snídaně buď v restauraci nebo cestou (doporučí průvodce). Přes poledne (pokud jsme na cestě) zastavujeme na oběd. Večer je dostatek času na návštěvu některé místní restaurace, pizzerie apod.. Hotely a bungalovy jsou v místech čilé obchodní zóny, a tak není problém se stravováním. Oblíbená jídla v Mexiku jsou enchilada, tortilla, torta, různé bagety, kukuřičné placky, kuřata, ryby, ovoce, zelenina. K pití doporučujeme kupovanou vodu (z vodovodu je často kontaminovaná), džusy, výborné pivo Coronu nebo Sol.

ubytování

V hotelech a bungalovech po 2 osobách, tam kde je potřeba s klimatizací nebo s větráky. Postele jsou někdy manželské (2 osoby vedle sebe, tzv. matrimony – twin s jednou velkou dekou). Upozorňuji na možné nepředvídatelné komplikace při ubytování, vyplývající z mentality místních obyvatel. V těchto případech prosím o zachování trpělivosti.

el. proud, mobilní telefony

V hotelích je k dispozici elektrický proud. Zásuvky jsou na 110 voltů a mají jiné, americké zástrčky. Adaptéry na zásuvky jsou stejné jako v USA a dají se koupit v ČR nebo na místě v Mexiku. Poznámka: většina napáječů video, holicí strojky, fény aj. nepotřebují napětí redukovat, sami si určí správný napěťový režim. V těchto případech najdete na napájecím panelu vašeho přístroje napěťové rozmezí input 110 – 220 V.

Třípásmové mobilní telefony fungují. Na roaming se informujte u vašeho operátora (např. Vodafone účtuje cca 61 Kč/minuta/odchozí hovor, 35 Kč/min/příchozí hovor). Telefonovat můžete i z místních tel. stanic, které najdete na každé ulici. Poplatky jsou cca 45 Kč/min. Nebo si zakoupit tel. kartu, které fungují z většiny automatů. Poplatky jsou podobné. Internet naleznete, až na výjimky, všude a poplatky jsou cca 10 Kč/hod.

počasí – teploty

Nejtepleji bývá v oblasti Cancúnu a na pobřeží, kde mohou teploty dosahovat 30 °C. Nejchladněji pak v oblasti San Cristobal, kde noční teploty mohou díky vysoké nadmořské výšce klesnout až na 10 °C. Atlantické pobřeží bývá často ohrožováno hurikány, ale zájezd je naplánován na období mimo sezónu hurikánů. V posledních letech je však vlivem klimatických změn tato sezóna značně nestabilní, proto počítejte se změnou počasí i v tomto období. Hurikány obvykle trvají přes letní měsíce a končí v září. Pokud nás hurikán překvapí, je doprovázen záplavami nebo silnými dešti. Nehrozí žádné nebezpečí, ale budeme se snažit trasu upravit tak, abychom se jim vyhnuli. Obvykle působí jen lokálně.

peníze

Kreditní karty VISA, Master, American Expres při přímé platbě fungují pouze omezeně. Lze je ale použít pro výběr z automatu. Automaty najdete v každém větším městě. Všude jinde se platí převážně v hotovosti. Chcete-li se vyhnout riziku ztráty hotovosti, můžete si zajistit šeky (podrobnosti vám sdělí vaše banka). Šeky je nutno dle potřeby směňovat v bance za hotovost. Na hotovosti by měl klient mít vždy částku v přepočtu cca 100 USD. Na celou dobu zájezdu můžete předpokládat náklady (vstupy, výlety, stravování) cca 300 – 400 USD. Pro výměnu peněz jsou nejvýhodnější měnou americké dolary.

pojištění

Vaše individuální pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu občana je nezbytnou podmínkou účasti na zájezdu (někdy vyplývá pojištění léčebných výloh např. z vlastnictví kreditní karty). Podrobnosti vám sdělí jakákoliv pobočka pojišťovny. Doporučuji zajistit si kvalitní cestovní pojištění!

Očkování

Není povinné žádné očkování. Doporučuje se proti hepatitidě A, hepatitidě B a břišnímu tyfu. Další podrobné informace získáte na hygienických stanicích či jejich protiepidemiologických odděleních.

poZNÁMKA

Pro vaši snadnější komunikaci ve španělštině vám doporučujeme seznámit se se základními španělskými slovíčky – číslovkami apod.
Veškeré informace a aktualizace k zájezdu budeme zasílat výhradně elektronickou poštou. O případné před zájezdové schůzce Vás budeme včas informovat.
Jakékoliv dotazy a informace jsme připraveni zodpovědět telefonicky na tel.: 00420 777 295 461.

Příjemný pobyt v zahraničí Vám přeje Miloš Brunner.