ALJAŠKA-KANADA 01.9. – 16.9. 2023

ALASKA 2017-241

Na hranicích Kanady a USA leží v těžko přístupných horách městečko Stewart. Malé městečko, ale velké svojí krásnou polohou. Chcete li se sem vypravit, musíte se vydat silnicí, která se prořezala divočinou a horami Kanadaských Rockies. Na své cestě míjí 20 ledovcových splazů a 60 lavinových svahů.
První indiánské národy toto údolí a záliv nazvali ” bezpečný domov”- snad proto že jim sloužilo jako ochrana proti jiným silným indiánským kmenům Haidů a Tlingitů.
Stewart a blízká americká obec Hyder mají mezi sebou hranici, ale tak jako divoká zvěř, můžete se mezi městy pohybovat velmi volně. O setkání s medvědem není nouze, klidně i na silnici.

  Galerie Kanada Všechna videa

ALCAUSA-1392

Program a informace

created by dji camera

ALCAUSA-815

ALCAUSA-743

ZÁKLADNÍ PROGRAM

1.-2./ Odlet z Prahy do Whitehorese. Horké prameny Takhini. Přejezd do Haines Jct, jezero Pine Lake. Indiánské rezervace.

3.-4./ Přejezd k nádhernému jezeru Kluane Lake – krátké nebo delší výlety údolím Kaskawulsh. Z vyhlídek je  na horizontu vidět nejvyšší hora Kanady. 5559 m vysoký Mt Logan. Masiv kolem něj má 11 vrcholů sahající nad 5000 mnm a mnoha set metrů silné ledovce. Celoročně zde panují extrémně nízké teploty. Tady a právě v tomto čase,  bývá nejsnadněji vidět polární záře.

5.-7./Zpět do Haines Jct a pokračování do USA do Haines. Kathleen Lake – krátké výlety na vyhlídky, ledovcová jezera. Pokračování k ledovcům – možný delší výlet na vyhlídku na ledovec Samuel Glacier (tam a zpět cca 8 hod). Haines – medvědi grizzli, lososi, orli bělohlaví na řece Chilcat River – státní park. Právě v tuto dobu (září) se medvědi k řece stahují.

8.-9./Krátký trajekt do Skagway (historický hřbitov, možné letecké výlety nad ledovce Malaspina, Glacier Bay NP, Chilkoot Pass aj.). Daye, zlatokopecká horečka a vše co je s ní spojené. Zajedeme se podívat na místo odkud vycházeli zlatokopové k sedlu Chilkoot. Výstupy na okolní kopce – vyhlídky na ledovcová jezera a ledovce. Možnost vláčkem k Benettovu jezeru.

 

10.-12./Přes Whitepass do Carcross (hrob jednoho ze zlatokopu Sookum Jima). Pokračování na Watson Lake – tisíce značek z celého Světa – historie stavby Alaska Hwy. Jedinou silnicí překonávající Kanadské Rockies směrem k Pacifiku.  Osady na hranici Kanady a USA – Stewart (černí medvědi a smozřejmě lososi na potoku Fish Creek) a Hyder. Kolem ledovce Salmon glacier až kde končí prašná silnice – zlatokopecký důl Granduc Mine. Fascinující krajina (pokud je ovšem pěkné počasí). Ledovce jsou živeny vlhkým vzduchem z Pacifiku, který ale také může přinést mlhy a déšť. Odjezd směr Watson Lake.

13.-14/ Přes Watson Lake, Ross Lake, Carmacks, five Fingers do Dawsonu. Potok Bonanza Creek, kde roku 1896 začala nejznámější zlatá horečka všech dob. Dawson, prohlídka zlatokopeckých továren Dredge No 9, návštěva hrobu Eskymo Welzela, srub Jacka Londona a básníka J. Service. Podle počasí výlet na vyhlídkový kopec nad Dawsonem, možná se potkáme s mým kamarádem, který tu žije 30 let, Mikinem. Možná lov lososů?

15./ Návrat do Whitehorse (opět horké prameny Takhini?) odlet do ČR..

16./ Přílet do Prahy.

ALCAUSA-395

ALCAUSA-151

 

01.09. – 16.09.2023 16 dní včetně dálkového letu.
základní program: 20000 Kč + dálková letenka cca 25000 Kč
cca 8 osob
CENA ZÁJEZDU OBSAHUJE

Doprava pronajatým klimatizovaným vozem, vč. pohonných hmot a veškerých poplatků spojených s dopravou (dálnice, mosty, parkovné apod.). Český průvodce (odměna a veškeré jeho náklady). Informační materiály.

CENA ZÁJEZDU NEOBSAHUJE

Dálková letenka z Prahy vč. odlet. tax, jejíž cena je orientační a je uvedena samostatně (cca 25000 Kč). Veškeré letecké výlety (možnosti: Kaskawulsh, nad Chilkoot Pass, Glacier NP,  á 100 – 200 USD/osoba). Vstupy do státních a indiánských parků, muzea (Stewart Hyder 5 USD/os, Chilkat River SP 5 USD/os., muzeum Dredge v Dawsonu 9 CAD/os.). Historický vláček k jezeru Benett 150 USD/os.). Lodní transfer Haines – Skagway cca 20 SD/os.. Ubytování: ubytovny, hotely po 2 osobách (podle kvality 10000 – 22000 Kc/os.). Stravování (cca 6000 Kč/osoba). Budeme v Kanadě i USA proto jsou nutná vstupní víza (ESTA 14 USD, ETA 7 CAD). Vše co není uvedeno v cena zájezdu obsahuje. Předpokládaná celková cena vč letenky, stravování, ubytování, doprava (20000 Kč) – cca  62000-72000 Kč/os.

INFORMACE K ZÁJEZDU

S sebou

Příruční batůžek do letadla a na výlety (váha do letadla do 5 kg), repelent, opalovací krém, toaletní potřeby, baterka nebo čelovka, nůž, osobní lékárnička. Vzhledem k délce zájezdu a k dosažení určitého pohodlí, vyžadujeme zabalit si všechny věci do jednoho zavazadla, jehož váha by neměla přesáhnout 15 kg. Vhodný je kufr nebo batoh, v žádném případě neberte krosnu s kovovým rámem. Pozor: Do USA platí přísný zákaz dovozu potravin! Je nepřípustné brát na palubu letadla v příručním zavazadle tekutiny a pasty nad 200 ml obsahu, kovové předměty (nůž, nůžky, manikúru apod.).

oblečení

Fleesová bunda, svetr, kalhoty, nejlépe goretexové trekingové boty, goretexová větrová bunda a kalhoty, krátké kalhoty, trička, ponožky, klobouk nebo kšiltovka, sandále, pláštěnka, ledvinka na doklady a peníze. V hotelech je možnost praní, proto si berte jen uvedené oblečení, které můžete pravidelně prát. V letadle a letištních halách strávíme mnoho hodin, proto dávejte pozor na nachlazení z klimatizace (letecký personál má k dispozici pro každého cestujícího lehkou deku).

program dne

Průvodce každý den oznámí dobu odjezdu a následující denní program včetně vysvětlení etapy na mapě. Při dojezdech do měst a NP poskytne průvodce informace týkající se turistických zajímavostí, tras a výletů, cen vstupů, navrhuje směr prohlídky a určuje sraz k odjezdu. Odjezdy jsou převážně mezi 7 – 8 hodinou ranní. Při přesunech pravidelně zastavujeme na krátký odpočinek, protažení a fotografování. Zastávky jsou často spojeny s některou z místních zajímavostí nebo s občerstvením.

doprava

Pronajatý klimatizovaný mikrobus pro 7 -15 pasažérů (podle pvelikosti skupiny). Zavazadla jsou uložena podle počtu pasažérů v zadním zavazadlovém prostoru nebo ve speciálně upravené zahrádce na střeše či vozíku. Při skládání a nakládání zavazadel se předpokládá spolupráce všech účastníků zájezdu. Zasedací pořádek si určí sami klienti nebo s ohledem na jejich zdravotní stav může určit průvodce. Při event. defektu či poruše vozu se klienti řídí pokyny průvodce. Věci nutné k dennímu přesunu (svačina, doklady, fotoaparát aj.) si ponechejte v pohotovosti v dopravním prostředku. Ke zbylým věcem v kufru se zpravidla dostanete až po dojezdu do cílové stanice. Při jakémkoliv opuštění dopravního prostředku je zakázáno nechávat vaše cenné věci ve vozidle. Při dojezdech, prohlídkách nebo zastávkách je zákazník povinen postarat se o svoje zavazadla uložená v zavazadlovém prostoru, na zahrádce nebo na vozíku (prevence před ztrátou či poškozením). Neberte si s sebou zbytečně drahé věci – oblečení atd.. Fotoaparát, doklady apod. budete mít stále u sebe, ale ostatní věci, které často necháme po dobu oběda v autě, nebo na pokoji nejsou pojištěny! Proto na to pamatujte.

stravování

Restaurace, Fast Food (doporučí průvodce) nebo zastavujeme u supermarketů. Podle možností a chuti lze nakoupit místní speciality – lososy, steaky apod. pro společné grilování.

ubytování

V hotelech nebo jednodušších ubytovnách po 2 osobách. Postele mohou být  manželské. Ubytování mohu zajistit  a zarezervovat dopředu nebo po dohodě se všemi účastníky mohu zajistit až na místě. Tato varianta (zajištění na místě) má nespornou výhodu ve flexibilitě. Pokud se zhorší nebo zlepší počasí nejsme pak tak limitováni. Kvalitu ubytování, tedy i odpovídající cenu, je potřeba dohodnout. Levnější a tudíž jednoduché ubytovny cca 25 USD /os/noc, až po levné hotely  cca 50 USD/os/noc. Na možnost kombinace ubytovna – kempování (např ve státních parcích) se informujte u CA Montana Club na tel 777295461.

el. proud, mobilní telefony

Zásuvky v USA jsou na 110 voltů a mají jiné zástrčky. Většina aut je vybavena adaptérem na 110 voltů s americkou zástrčkou. Adaptéry na české zástrčky lze zakoupit již v ČR nebo na místě ve specializovaných elektro – prodejnách.
Poznámka: většina napáječů video, holicí strojky, fény aj. nepotřebují napětí redukovat, sami si určí správný napěťový režim. V těchto případech najdete na napájecím panelu vašeho přístroje napěťové rozmezí input 110 – 220 V.
Mobilní telefony (třípásmové) zde omezeně fungují. Ne všude je pokrytí. Na roaming se informujte u vašeho operátora. Další možností je volat českému operátorovi, a pak na účet volaného. Podrobnosti vám na místě sdělí průvodce.

peníze

Kreditní karty VISA, Master, American Expres. Na hotovosti by měl klient mít vždy částku cca 200 USD nebo CAD.

pojištění

Vaše individuální pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu občana je nezbytnou podmínkou účasti na zájezdu (někdy vyplývá pojištění léčebných výloh např. z vlastnictví kreditní karty). Podrobnosti vám sdělí jakákoliv pobočka pojišťovny. Doporučuji zajistit si kvalitní cestovní pojištění!

VSTUPNÍ VÍZA

Občané ČR, kteří vlastní biometrický pas, a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dní, v současné době ke vstupu do USA potřebují pouze schválenou cestovní registraci ESTA pro Kanadu pak ETA.
Viza USA: Vyřizuje se elektronicky na https://esta.cbp.dhs.gov/ . Platnost je 2 roky ode dne schválení, po tuto dobu můžete do USA cestovat opakovaně, vždy však max. na 90 dní. Poplatek za zpracování žádosti (4 USD) a poplatek za schválení (10 USD). ESTA (pokud máte již viza do USA stačí tyto, ale možná je rychlejší procedura s novými ESTA): Zajišťuje se pres internet https://chcidoameriky.cz/navod-jak-vyplnit-formular-esta-nutny-pro-vstup-do-usa-bez-viza.
Viza Kanada (cca 7 CAD): https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-passport-information.html

POZNÁMKA

V národních parcích platí přísný zákaz krmení zvěře, přibližování se ke zvířatům a ponechávání potravin bez dozoru. Na jednotlivé odlišnosti mezi parky upozorní průvodce. Prosíme, dodržujte pokyny průvodce.
Veškeré informace a aktualizace k zájezdu budeme zasílat výhradně elektronickou poštou.
Jakékoliv dotazy a informace jsme připraveni zodpovědět telefonicky na tel.: 00420 777 295 461.