GUATEMALA – slavnost Barriletes 31.10. – 16.11. 2024

 GUA, HON-101
Během zájezdu navštívíme pralesy, aktivní vulkány nebo liduprázdné pláže lemované kokosovými palmami. Banánové republiky Guatemala a Honduras nejsou co do rozlohy ani politicky veliké, přesto jsou to dvě největší země Střední Ameriky. Kdysi byly součástí “Spojených států Středoamerických” kam patřily jestě další Středoamerické země. Poznáme Antigua Guatemala, koloniální centrum města zařazené na seznam UNESCO. Navštívíme jezero Atitlán a několik rodin, starající se o pohanského boha Maximóna. V Chichicastenangu navštívíme nejzajímavější mayský trh v Guatemale. V Copánu a v Tikalu se projdeme po májských ruinách. Podíváme se na některé z vulkánů Pacaya, Acatenango. Důraz zájezdů je kladen na návštěvu slavnosti Barriletes a jiných oslav a fiest.

Galerie Stř. Am. Všechna videa

GUA -074

Program a informace

GUA -199

GUA, HON-054

created by dji camera

GUATEMALA - S šamany v zádech. Ttrailer -2

ZÁKLADNÍ PROGRAM

31.10. – 16.11. 2024  vč. cesty 17 dní. Trasa cca 4000 km. Cena 27000 Kč (cena obsahuje viz. níže)+ dálková letenka cca 27000 Kč

01/. Odlet, přílet do Guatemala City. Podle možností po příletu, přejezd do Antigua Guatemala.  Ubytování Antigua. Časový posun 6 hod.

02/. Antigua – bezesporu nejzajímavější město Guatemaly. Město je pod UNESCO. Prohlídka koloniálního středu města (katedrály, včetně té na hlavním náměstí, hřbitov, vyhlídkový kopec Cerro de la Cruz, muzea – torza kostelů poničených zemětřesením v roce 1773, tržnice). Možnost  návštěvy  blízké vesničky v sedle pod vulkánem Agua Santa María de Jesús – kde žijí 100% potomci máyů. Prohlídka+organizační schůzky. Ubytování Antigua.

03 – 04/. Satiago Sacatequepez nebo vedlejší vesnice Sumpango . Návštěva jednoho z největších svátků v Latinské Americe: Dušičky – Dias de Muertes – pouštění obřích draků z místních hřbitovů – úžasná barevná podívaná. Ubytování Antigua.

Možnost půldenního výletu s místní CK na relativně malý vulkán Pacaya – jednoduchý výstup na něj, nebo alespoň na jeho část (budeme se řídit aktuálními podmínkami. Většinou nelze vystoupit na samotný vrchol).

Možnost náročnějšího výstupu na Acatenango – odtud je vidět na 8 sopek a nejblíž, jen pár set metrů je činná El Fuego (výlet, včetně dopravy, jídla a spaní ve spacáku a stanu před sopkou, zajišťují místní cestovky za cca 600 Kč).

05+06/. Přejezd po jediné guatemalské dálnici k nádhernému horskému jezeru mezi vulkány Atitlánu. Autem nebo lodí do vesnic Santiago de Atitlán, San Pedro, San Antonio aj. Návštěva indiánských rodin s pohanským bohem Maximón, indiánské rodiny, mayské tržiště, místní malířská škola. Brzo ráno možný výstup na některý z okolních vulkánů. Koupání v teplých tůních na břehu jezera. Ubytování San Pedro de Laguna.

07/. Největší mayské trhy v Chichicastenango. Nejzajímavější a největší mayský trh v Guatemale. Nedaleké kultovní místo Pascual Abaj. Ubytování Cichicastenango.

08/. Přes Cobán přejezd do Lanquin. Možnost jeepem do přírodních bazénků Semuc Champey, koupání. Nádherné ubytování v džungli Lanquin.

09/. Delší přesun do Las Flores. Prohlídka tohoto ostrova a městečka. Podle časových možností loďkou po jezeře Peten do osady San Jose. Ubytování Flores.

10/. Brzy ráno na východ slunce za mayskými pyramidami – největší mayská památka Střední Ameriky – Tikal. Dlouhý přejzd řes Rio Dulce do Zacapa nebo až do Copán. Po cestě možná prohlídka mayské památky Quiriguá. Příjezd do malebného koloniálního městečka Hondurasu – Copán. Ubytování Zacapa nebo Copán.

11/. Prohlídka mayské památky Copán Ruinas. Zahálka ve městě Copán – zajímavá tržnice. Večer možný výlet k horkým pramenům. Ubytování Copán.

12/. Přesun do Esquipula – nádherný barokní kostel – poutníci se klaní černému Kristu. Ubytování Esquipula.

13/. Přejezd přes Taxisko (další černý Kristus v místním kostele) na černé opuštěné pláže v Monterico. Ubytování Monterico.

14+15/. Monterrico (možný lodní výlet – pozorování želv – vtomto termínu hnízdí na místních plážích 3 druhy želv. Pozorování velrb, delfínů, lov ryb, koupání, serfing). Možný lodní výlet kanálem mezi mangrovy a džuglí na černé opuštěné pláže v Monterrico. Ubytování Monterico.

16/. Podle odletu přesun do Guatemala City. Odlet do ČR.

17/. Přílet do Prahy.

 GUA, HON-109

GUATEMALA - S šamany v zádech. Ttrailer -4

GUA -576

31.10. – 16.11. 2024   vč. cesty 17 dní

27000 Kč (14000 Kč záloha, doplatek 13000 Kč do 15.9.24)+ dálková letenka cca 26000 Kč

cca 10 osob
CENA ZÁJEZDU OBSAHUJE
Doprava pronajatým autem, vč. pohonných hmot a veškerých poplatků spojených s dopravou (dálnice, mosty, parkovné apod.). Ubytování po 2 osobách v hotelech a bungalovech, tam kde je potřeba s klimatizací. Český průvodce (odměna a veškeré jeho náklady). Informační materiály.
CENA ZÁJEZDU NEOBSAHUJE
Dálková letenka z Prahy vč. letištních tax, jejíž cena je orientační a je uvedena samostatně (cca 27000 Kč).   Veškeré vstupy (do památek a archeologických míst cca 3000 Kč). Výlet jeepem do Semuc Champey cca 200 Kč. Lodní výlety cca 500 Kč. Stravování (cca 3500 Kč).  Vstupní víza (v současnosti májí občané ČR do všech zemí Střední Ameriky bezvízový styk). Vše co není uvedeno v cena zájezdu obsahuje.
INFORMACE K ZÁJEZDU

S sebou

Příruční batůžek do letadla a na výlety (váha do letadla do 5 kg), repelent, opalovací krém, toaletní potřeby, osobní lékárnička (včetně endiaronu, reasecu), xeroxová kopie pasu na straně fotografie (pro případ ztráty pasu). Vzhledem k délce zájezdu a k dosažení určitého pohodlí, požadujeme zabalit si všechny věci do jednoho zavazadla, jehož váha by neměla přesáhnout 15 kg (vhodný je batoh nebo duffle bag taška, není vhodná krosna s kovovým rámem nebo plastový kufr). Pozor: Je nepřípustné brát na palubu letadla v příručním zavazadle tekutiny a pasty nad 200 ml obsahu, kovové předměty (nůž, nůžky, manikúru apod.). Na své věci si dávejte extrémně velký pozor – především při dojezdech do hotelů.

oblečení

Fleesová bunda, kalhoty, větrová bunda, šusťákové kalhoty, krátké kalhoty, trička, ponožky, plavky, sluneční brýle, klobouk nebo kšiltovka, sandále, pevné tenisky nebo něco podobného, pláštěnka, ledvinka na doklady a peníze. V blízkosti našeho ubytování je možnost praní, proto si berte jen uvedené oblečení, které můžete pravidelně prát. Cestou strávíme v letadle a letištních halách cca 18 hodin, proto dávejte pozor na nachlazení z klimatizace (letecký personál má k dispozici pro každého cestujícího lehkou deku).

program dne

Průvodce každý den oznámí dobu odjezdu a následující denní program včetně vysvětlení etapy na mapě. Při dojezdech do měst a archeologických památek poskytne průvodce informace týkající se turistických zajímavostí, tras a výletů, cen vstupů, navrhuje směr prohlídky a určuje sraz k odjezdu. Průvodce, vzhledem k organizačním povinnostem a jeho pracovnímu vytížení zváží a rozhodne, kterých volitelných výletů, prohlídek a návštěv muzeí se zúčastní. Odjezdy jsou převážně kolem 8 hodiny ranní. Při přesunech pravidelně zastavujeme na krátký odpočinek, protažení a fotografování. Zastávky jsou často spojeny s některou z místních zajímavostí nebo s občerstvením.

doprava

Standardně máme pronajaté auto. Při skládání a nakládání zavazadel se předpokládá spolupráce všech účastníků zájezdu. Zasedací pořádek si určí sami klienti nebo s ohledem na zdravotní stav klientů určí průvodce. Při event. defektu či poruše dopravního prostředku se klienti řídí pokyny průvodce. Věci nutné k dennímu přesunu (plavky, svačinu, doklady, fotoaparát aj.) si ponechejte v pohotovosti v dopravním prostředku. Ke zbylým věcem v kufru se zpravidla dostanete až po dojezdu do cílové stanice. Při jakémkoliv opuštění dopravního prostředku je zakázáno nechávat vaše cenné věci ve vozidle. Při dojezdech, prohlídkách nebo zastávkách je zákazník povinen postarat se o svoje zavazadla uložená v zavazadlovém prostoru (prevence před ztrátou či poškozením). Neberte si s sebou zbytečně drahé věci – oblečení atd.. Fotoaparát, doklady apod. budete mít stále u sebe, ale ostatní věci, které často necháme po dobu oběda v autě, nebo na pokoji nejsou pojištěny!

stravování

Snídaně buď v restauraci nebo cestou u stánku (doporučí průvodce). Přes poledne (pokud jsme na cestě) zastavujeme na oběd. Večer je dostatek času na návštěvu některé místní tradiční restaurace, pizzerie apod.. Hotely a bungalovy jsou v místech čilé obchodní zóny, a tak není problém se stravováním. Oblíbená jídla jsou enchilada, tacos, pupusas, tortilla, torta, různé bagety, kukuřičné placky, kuřata, ryby, ovoce, zelenina. K pití doporučujeme kupovanou vodu (z vodovodu je často kontaminovaná), džusy, piva.

ubytování

V hotelech a bungalovech po 2 osobách, tam kde je potřeba s klimatizací nebo s větráky. Wifi k dispozici. Postele jsou někdy manželské (2 osoby vedle sebe, tzv. matrimony – twin s jednou velkou dekou).

el. proud, mobilní telefony

V hotelích je k dispozici elektrický proud. Zásuvky jsou na 110 voltů a mají jiné, americké zástrčky. Adaptéry na zásuvky jsou stejné jako v USA a dají se koupit v ČR nebo na místě. Poznámka: většina napáječů video, holicí strojky, fény aj. nepotřebují napětí redukovat, sami si určí správný napěťový režim. V těchto případech najdete na napájecím panelu vašeho přístroje napěťové rozmezí input 110 – 220 V.  Na roaming se informujte u vašeho operátora (např. Vodafone účtuje cca 61 Kč/minuta/odchozí hovor, 35 Kč/min/příchozí hovor). Telefonovat můžete i z místních tel. stanic, které najdete na každé ulici. Poplatky jsou cca 45 Kč/min. Nebo si zakoupit tel. kartu, které fungují z většiny automatů. Poplatky jsou podobné. Internet naleznete, až na výjimky, všude a poplatky jsou cca 10 Kč/hod.

počasí – teploty

Střední Amerika leží v tropickém pásu, a proto je tam celoročně teplo. Nejchladněji je v Guatemale v horách okolo jezera Atitlán (ráno 10 °C). Nejtepleji u Karibiku a v Hondurasu 30°C. Velké teplo je zvláště u moře kompenzováno možností se neustále koupat. Voda v moři má celoročně teplotu okolo 25 °C. Atlantické pobřeží bývá ohrožováno hurikány, ale zájezd je naplánován na období po hurikánové sezóně. V posledních letech je však hurikánová sezona, vlivem klimatických změn, značně nestabilní. Obvykle trvá přes letní měsíce a končí v září. Pokud nás hurikán překvapí, nehrozí žádné nebezpečí, ale budeme se snažit upravit trasu tak, abychom se vyhnuli záplavám. Hurikán obvykle působí jen lokálně. Prakticky celoročně lze očekávat ojedinělé odpolední přeháňky, které jsou sice vydatné, ale krátké.

peníze

Kreditní karty VISA, Master, American Expres při přímé platbě fungují pouze omezeně. Lze je ale použít pro výběr z automatu. Automaty najdete v každém větším městě. Všude jinde se platí převážně v hotovosti.  Na hotovosti by měl klient mít vždy částku v přepočtu cca 100 USD. Celková doporučená částka na cestu včetně stravování, volitelných výletů a vstupů, hraničních poplatků a letištního poplatku při návratu je cca 350 USD. Pro výměnu peněz v zahraničí jsou americké dolary nejvýhodnější měnou.

pojištění

Vaše individuální pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu občana je nezbytnou podmínkou účasti na zájezdu (někdy vyplývá pojištění léčebných výloh např. z vlastnictví kreditní karty). Podrobnosti vám sdělí jakákoliv pobočka pojišťovny. Doporučuji zajistit si kvalitní cestovní pojištění!

Očkování

Do Střední Ameriky je někdy vyžadována povinná vakcinace. Zkonzultujte prosím s hygienickou stanicí aktuální doporučení. O karibské oblasti se v průvodcích píše jako o malarické oblasti. Ve skutečnost je však malárie pouze na jihu Panamy a v místech kudy pojedeme malárie není. Antimalarika jsou na vašem uvážení.

poZNÁMKA

Pro vaši snadnější komunikaci ve španělštině vám doporučujeme seznámit se se základními španělskými slovíčky – číslovkami apod. Veškeré informace a aktualizace k zájezdu budeme zasílat výhradně elektronickou poštou. O případné před zájezdové schůzce Vás budeme včas informovat. Jakékoliv dotazy a informace jsme připraveni zodpovědět telefonicky na tel.: 00420 777 295 461.

Příjemný pobyt v zahraničí Vám přeje Miloš Brunner.