GUATEMALSKÉ SVÁTKY 1)Dia de Muertos, 2) Klasický okruh, 3) Vánoce v Karibiku

 GUA, HON-101
Navštívíme pralesy, aktivní vulkány nebo liduprázdné pláže lemované kokosovými palmami. Banánové republiky Guatemala a Honduras nejsou co do rozlohy ani politicky veliké, přesto jsou to dvě největší země Střední Ameriky. Kdysi byly součástí “Spojených států Středoamerických” kam patřily jestě další Středoamerické země. Poznáme Antigua Guatemala, koloniální centrum města zařazené na seznam UNESCO. Navštívíme jezero Atitlán a několik rodin, starající se o pohanského boha Maximóna. V Chichicastenangu navštívíme nejzajímavější mayský trh v Guatemale. V Copánu a v Tikalu se projdeme po májských ruinách. Podíváme se na některé z vulkánů Pacaya, Acatenango, Zunil nebo San Pedro. Důraz zájezdů je kladen na návštěvu různých svátků a s tím spojených oslav a fiest.

Galerie Stř. Am. Všechna videa

GUA -074

Program a informace

GUA -199

GUA, HON-054

created by dji camera

GUATEMALA - S šamany v zádech. Ttrailer -2

ZÁKLADNÍ PROGRAM

Día de Muertos 24.10. – 07.11. 2019  15 dní. Cca 2500 km – dálnice (cca 200 km),  zbytek méně dobré ale i docela špatné cesty.

1/ Odlet, přílet do Guatemala City. Podle možností po příletu, přejezd do Antigua Guatemala.  Ubytování.

2.-3./ Antigua – bezesporu nejzajímavější město Guatemaly. Město je pod UNESCO. Prohlídka koloniálního středu města (katedrály, včetně té na hlavním náměstí, hřbitov, vyhlídkový kopec Cerro de la Cruz, muzea – torza kostelů poničených zemětřesením v roce 1773, tržnice). Možnost  návštěvy  blízké vesničky v sedle pod vulkánem Agua Santa María de Jesús – kde žijí 100% potomci máyů. Prohlídka+organizační schůzky. Vulkán Pacaya jednoduchý výstup na něj, nebo alespoň na jeho část (budeme se řídit aktuálními podmínkami).

4./ San Andreas Itzapa – právě tady, kousek od Antigua začíná festival Maximona kdy jsou jeho sochy vyneseny do ulic – oslavy, tanec, pijatika. Oslavy pak pokračují v Nahuala a v dalších místech kolem jezera Atitlan. (Maximon, má svátek 28.10. – pohanské božstvo viz film).

5.-8./ Přes Xecul a Qutzaltenango a Huatenango (mayská památka Zaculeu) do Todos Santos – festival ďábelské jízdy na koních, dušičky – Día de Muertos, nádherné kroje. Nejpěknější kroje Majů v celé Guatemale, manufaktury na oblečení – huiply.  1.11. začíná divoká fiesta Skach Koyl – tak se nazývají opilecké dostihy, které se každoročně 1. listopadu pořádají ve vsi Todos Santos. Závody duší, jak lze Skach Koyl volně přeložit do češtiny pokračují 2.11. rozjímánim na místním hřbitove, kde pozůstalí vyznačují cestu mrtvým ke svým příbytkům (po velikonocích 2. největší křesťanský svátek země). Horší cestou do vesnického trianglu. Přejezd do Nebaj.

9./ Řetězec krásných vesnic v horách – výlety kolem Nebaj, Cotzal, Chajul. Přejezd do Quetzaltenanga.

10.-11/ Horké prameny Zunil ubytování přímo u pramenů. Kdo bude chtít, krátké výlety na vyhlídky nebo výstup na vulkán (podle počasí – brzo ráno) Santa Maria nebo Santiagito nebo Zunil (ze Zunilu je vidět přes Atitlan až k Antigua – vulkán Fuego). Předpokládám, že vše stihneme dřív nebo něco viz výše vynecháme (nemusíme totiž vylézt každou sopku, už i kvůli počasí), zařadíme jezero Atitlan (vše ale na jiné straně jezera než jsou turisté) – bohem zapomenuté vesnice, výstup na vulkán San Pedro (podle počasí – brzo ráno). Chichicastenango – nejzajímavější a největší mayský trh v Guatemale. Nebo i Pacifik (je jen kousek od Antigua. Z Taxiska (kostel s černým Kristem) kanálem mezi mangrovy a džuglí na černé opuštěné pláže v Monterrico (možný lodní výlet – pozorování hnízdění 3 druhů želv – nezapomenutelný zážitek pohybují se na pobřeží právě v našem termínu, od října do prosince. Dále možné pozorování velryb, delfínů, možný lov ryb, koupání, surfing).

12.-14./ Antigua Guatemala. Podle toho co stihneme na začátku výletu – možnost náročnějšího výstupu na Acatenango – odtud je vidět na 8 sopek a nejblíž, jen pár set metrů je činná El Fuego (výlet, včetně dopravy, jídla a spaní ve spacáku a stanu před sopkou, zajišťují místní cestovky za cca 600 Kč). Odlet do ČR.

15./ Návrat do ČR

ZÁKLADNÍ PROGRAM

Klasický okruh: 06. 12. – 19.12. 2019 14 dní. Cca 2500 km – dálnice (cca 200 km),  zbytek méně dobré ale i docela špatné cesty.

1./ Odlet z Prahy do Guatemala City (časový posun oproti Praze je -7 hodin). Podle příletu přesun do Lago Atitlan nebo Antigua Guatemala.

2.-3./ Jezero Atitlán. Prohlídka tohoto městečka ležícího na břehu krásného jezera. Autem nebo lodí do vesnic Santiago de Atitlán, San Pedro, San Antonio aj. Návštěva indiánské rodiny s bohem Maximón, indiánské rodny, primitivní mayské tržiště. Brzo ráno možný výstup na některý z okolních vulkánů. Ubytování v Santiagu a San Pedru.

4./ Přesun do Chichicastenanga. Nejzajímavější a největší mayský trh v Guatemale.  Odpoledne pokračování do Cobán a do Lanquin.

5./ Možnost jeepem do přírodních bazénků Semuc Champey, koupání. Ubytování v Lanquinu.

6./ Celodenní přesun do Las Flores. Prohlídka tohoto ostrova a městečka. Ubytování Flores.

7./ Brzy ráno největší nebo naopak na odpoledne a západ slunce za Pyramidami Tikalu – mayská památka Střední Ameriky – Tikal. Ubytování Flores.

8./ Celodenní přejezd přes Rio Dulce do Hondurasu. Možná prohlídka mayské památky Quiriguá. Příjezd do malebného koloniálního městečka Copán. Večer možný výlet k horkým pramenům. Ubytování Copán.

9./ Prohlídka mayské památky Copán Ruinas. Možný výlet ke kaskádám – koupání, zahálka ve městě, zajímavá tržnice. Přesun do Esquipula – nádherný barokní kostel – poutníci k černému Kristu. Ubytování Esquipula.

10./ Přejezd přes Taxisko (další černý Kristus v místním kostele) na černé opuštěné pláže v Monterrico (možný lodní výlet – pozorování želv – vtomto termínu hnízdí na místních plážích 3 druhy želv. Pozorování velrb, delfínů, lov ryb, koupání, serfing). Ubytování Monterico.

11./ Odpoledne přejezd na činný vulkán Pacaya a výstup na něj, nebo alespoň na jeho část (budeme se řídit aktuálními podmínkami). Ubytování v Antigua Guatemala.

12.-13./ Koloniální město Antigua Guatemala - jeho střed je pod UNESCO. Prohlídka koloniálního města (katedrály, včetně té na hlavním náměstí, hřbitov, vyhlídkový kopec Cerro de la Cruz, muzea – torza kostelů poničených zemětřesením v roce 1773, tržnice). Možnost  návštěvy  blízké vesničky v sedle pod vulkánem Agua Santa María de Jesús – kde žijí 100% potomci máyů. Na tyto dny spadají velikonoční svátky – neuvěřitelný zážitek. Ubytování v Antigua Guatemala. Podle odletu přesun do Guatemala City. Odlet do ČR.

14./ Přílet do Prahy.

ZÁKLADNÍ PROGRAM

Vánoce v Karibiku: 18.12. – 03.01. 2020  17 dní. Cca 4000 km – dálnice (cca 200 km),  zbytek méně dobré ale i docela špatné cesty.

1/ Odlet a přílet do Guatemala City. Ubytování Antigua.

2.-3/ Antigua – bezesporu nejzajímavější město Guatemaly. Město je pod UNESCO. Prohlídka koloniálního středu města (katedrály, včetně té na hlavním náměstí, hřbitov, vyhlídkový kopec Cerro de la Cruz, muzea – torza kostelů poničených zemětřesením v roce 1773, tržnice). Možnost  návštěvy  blízké vesničky v sedle pod vulkánem Agua Santa María de Jesús – kde žijí 100% potomci máyů. Prohlídka+organizační schůzky. Vulkán Pacaya jednoduchý výstup na něj, nebo alespoň na jeho část (budeme se řídit aktuálními podmínkami).

4.-6./ Největší mayské trhy v Chichicastenango. Nedaleké kultovní místo Pascual Abaj. Feria St Tomas probíhá od 13. – 21.12. včetně procesí, tanců v maskách. Palo voladores – tradiční mayský obřad letců spouštějících se z vysokého kůlu – probíhá pouze 1x ročně. Lago Atitlan (vše ale na jiné straně jezera než jsou turisté) – bohem zapomenuté vesnice, výstup na vulkán San Pedro (podle počasí – brzo ráno). Santiago Atitlan – Maximon (viz film).

7.- 8./ V případě zájmu možnost Las Flores. Prohlídka tohoto ostrova a městečka.  Loďkou po jezeře Peten do osady San Jose. Tikal – největší mayská památka Střední Ameriky nebo do vzdálenějších, méně navštěvovaných mayských měst Uaxacun, Nakum, Yaxha nebo až Mirador aj..

9.-14./ Kousek od Rio Dulce – horké prameny a vodopádek u jezera Izabal, Finca El Paraiso. Stará španělská pevnost Castillo San Felippe. Mayská památka Quirigua (uprostřed banánových plantáží leží velmi zachovalé mayské stély a hieroglyfy). Lze se podívat i do blízké Esquipula (viz nový film) a dojet až do Hondurasu (bez víz) do krásného městečka Copán (významné a krásné mayské ruiny Copan ruinas. Večer horké prameny).

Karibik - Rio DulceLivingstone – černí obyvatelé Garifunové – potomci uprchlých nebo ztroskotaných otroků, kteří žijí pouze na pobřeží Karibiku. V období vánoc 24.12.-31.12. se koná Karibský karneval. Koupání, džungle kolem Rio Dulce. Možnost výletu do Belize (krásné ostrovy, šnorchlování, Blue Hole – tam ale nevím jak je to zamořené turisty).

15. – 16./ Návrat Antigua Guatemala. Podle toho co stihneme na začátku výletu – možnost náročnějšího výstupu na Acatenango – odtud je vidět na 8 sopek a nejblíž, jen pár set metrů je činná El Fuego (výlet, včetně dopravy, jídla a spaní ve spacáku a stanu před sopkou, zajišťují místní cestovky za cca 600 Kč). Odlet do ČR z Guatemala City.

17./ Návrat do ČR.

 

 GUA, HON-109

GUATEMALA - S šamany v zádech. Ttrailer -4

GUA -576

UZAVŘENO: Día de Muertos: 24.10. – 07.11. 2019  15 dní, základní program včetně dálkových přeletů.

UZAVŘENO: Klasický okruh: 06. 12. – 19.12. 2019 14 dní, základní program včetně dálkových přeletů.

UZAVŘENO: Vánoce v Karibiku: 15.12. – 03.01. 2020 17 dní, základní program včetně dálkových přeletů.

Día de Muertos: 15000 Kč + dálková letenka cca 20000 Kč

Klasický okruh: 15000 Kč + dálková letenka cca 20000 Kč

Vánoce v Karibiku: 18000 Kč + dálková letenka cca 20000 Kč

cca 6 osob
CENA ZÁJEZDU OBSAHUJE
Doprava pronajatým autem, vč. pohonných hmot a veškerých poplatků spojených s dopravou (dálnice, mosty, parkovné apod.).  Český průvodce (odměna a veškeré jeho náklady). Informační materiály.
CENA ZÁJEZDU NEOBSAHUJE
Dálková letenka z Prahy vč. letištních tax, jejíž cena je orientační a je uvedena samostatně (cca 15000-22000 Kč).   Veškeré vstupy (do památek a archeologických míst cca 3000 Kč). Výlet jeepem do Semuc Champey. Lodní výlety. Stravování (cca 3500 Kč). Ubytování po 2 osobách v hotelech a bungalovech, tam kde je potřeba s klimatizací (cca 3000 Kč/osoba). Vstupní víza (v současnosti májí občané ČR do všech zemí Střední Ameriky bezvízový styk). Vše co není uvedeno v cena zájezdu obsahuje.
INFORMACE K ZÁJEZDU

S sebou

Příruční batůžek do letadla a na výlety (váha do letadla do 5 kg), repelent, opalovací krém, toaletní potřeby, osobní lékárnička (včetně endiaronu, reasecu), xeroxová kopie pasu na straně fotografie (pro případ ztráty pasu). Vzhledem k délce zájezdu a k dosažení určitého pohodlí, požadujeme zabalit si všechny věci do jednoho zavazadla, jehož váha by neměla přesáhnout 15 kg (vhodný je batoh nebo duffle bag taška, není vhodná krosna s kovovým rámem nebo plastový kufr). Pozor: Je nepřípustné brát na palubu letadla v příručním zavazadle tekutiny a pasty nad 200 ml obsahu, kovové předměty (nůž, nůžky, manikúru apod.). Na své věci si dávejte extrémně velký pozor – především při dojezdech do hotelů.

oblečení

Fleesová bunda, kalhoty, větrová bunda, šusťákové kalhoty, krátké kalhoty, trička, ponožky, plavky, sluneční brýle, klobouk nebo kšiltovka, sandále, pevné tenisky nebo něco podobného, pláštěnka, ledvinka na doklady a peníze. V blízkosti našeho ubytování je možnost praní, proto si berte jen uvedené oblečení, které můžete pravidelně prát. Cestou strávíme v letadle a letištních halách cca 18 hodin, proto dávejte pozor na nachlazení z klimatizace (letecký personál má k dispozici pro každého cestujícího lehkou deku).

program dne

Průvodce každý den oznámí dobu odjezdu a následující denní program včetně vysvětlení etapy na mapě. Při dojezdech do měst a archeologických památek poskytne průvodce informace týkající se turistických zajímavostí, tras a výletů, cen vstupů, navrhuje směr prohlídky a určuje sraz k odjezdu. Průvodce, vzhledem k organizačním povinnostem a jeho pracovnímu vytížení zváží a rozhodne, kterých volitelných výletů, prohlídek a návštěv muzeí se zúčastní. Odjezdy jsou převážně kolem 8 hodiny ranní. Při přesunech pravidelně zastavujeme na krátký odpočinek, protažení a fotografování. Zastávky jsou často spojeny s některou z místních zajímavostí nebo s občerstvením.

doprava

Standardně máme pronajaté auto. Při skládání a nakládání zavazadel se předpokládá spolupráce všech účastníků zájezdu. Zasedací pořádek si určí sami klienti nebo s ohledem na zdravotní stav klientů určí průvodce. Při event. defektu či poruše dopravního prostředku se klienti řídí pokyny průvodce. Věci nutné k dennímu přesunu (plavky, svačinu, doklady, fotoaparát aj.) si ponechejte v pohotovosti v dopravním prostředku. Ke zbylým věcem v kufru se zpravidla dostanete až po dojezdu do cílové stanice. Při jakémkoliv opuštění dopravního prostředku je zakázáno nechávat vaše cenné věci ve vozidle. Při dojezdech, prohlídkách nebo zastávkách je zákazník povinen postarat se o svoje zavazadla uložená v zavazadlovém prostoru (prevence před ztrátou či poškozením). Neberte si s sebou zbytečně drahé věci – oblečení atd.. Fotoaparát, doklady apod. budete mít stále u sebe, ale ostatní věci, které často necháme po dobu oběda v autě, nebo na pokoji nejsou pojištěny!

stravování

Snídaně buď v restauraci nebo cestou u stánku (doporučí průvodce). Přes poledne (pokud jsme na cestě) zastavujeme na oběd. Večer je dostatek času na návštěvu některé místní tradiční restaurace, pizzerie apod.. Hotely a bungalovy jsou v místech čilé obchodní zóny, a tak není problém se stravováním. Oblíbená jídla jsou enchilada, tacos, pupusas, tortilla, torta, různé bagety, kukuřičné placky, kuřata, ryby, ovoce, zelenina. K pití doporučujeme kupovanou vodu (z vodovodu je často kontaminovaná), džusy, piva.

ubytování

V hotelech a bungalovech po 2 osobách, tam kde je potřeba s klimatizací nebo s větráky. Wifi k dispozici. Postele jsou někdy manželské (2 osoby vedle sebe, tzv. matrimony – twin s jednou velkou dekou).

el. proud, mobilní telefony

V hotelích je k dispozici elektrický proud. Zásuvky jsou na 110 voltů a mají jiné, americké zástrčky. Adaptéry na zásuvky jsou stejné jako v USA a dají se koupit v ČR nebo na místě. Poznámka: většina napáječů video, holicí strojky, fény aj. nepotřebují napětí redukovat, sami si určí správný napěťový režim. V těchto případech najdete na napájecím panelu vašeho přístroje napěťové rozmezí input 110 – 220 V.  Na roaming se informujte u vašeho operátora (např. Vodafone účtuje cca 61 Kč/minuta/odchozí hovor, 35 Kč/min/příchozí hovor). Telefonovat můžete i z místních tel. stanic, které najdete na každé ulici. Poplatky jsou cca 45 Kč/min. Nebo si zakoupit tel. kartu, které fungují z většiny automatů. Poplatky jsou podobné. Internet naleznete, až na výjimky, všude a poplatky jsou cca 10 Kč/hod.

počasí – teploty

Střední Amerika leží v tropickém pásu, a proto je tam celoročně teplo. Nejchladněji je v Guatemale v horách okolo jezera Atitlán (ráno 10 °C). Nejtepleji u Karibiku a v Hondurasu 30°C. Velké teplo je zvláště u moře kompenzováno možností se neustále koupat. Voda v moři má celoročně teplotu okolo 25 °C. Atlantické pobřeží bývá ohrožováno hurikány, ale zájezd je naplánován na období po hurikánové sezóně. V posledních letech je však hurikánová sezona, vlivem klimatických změn, značně nestabilní. Obvykle trvá přes letní měsíce a končí v září. Pokud nás hurikán překvapí, nehrozí žádné nebezpečí, ale budeme se snažit upravit trasu tak, abychom se vyhnuli záplavám. Hurikán obvykle působí jen lokálně. Prakticky celoročně lze očekávat ojedinělé odpolední přeháňky, které jsou sice vydatné, ale krátké.

peníze

Kreditní karty VISA, Master, American Expres při přímé platbě fungují pouze omezeně. Lze je ale použít pro výběr z automatu. Automaty najdete v každém větším městě. Všude jinde se platí převážně v hotovosti.  Na hotovosti by měl klient mít vždy částku v přepočtu cca 100 USD. Celková doporučená částka na cestu včetně stravování, ubytování,volitelných výletů a vstupů, hraničních poplatků a letištního poplatku při návratu je cca 500 USD. Pro výměnu peněz v zahraničí jsou americké dolary nejvýhodnější měnou.

pojištění

Vaše individuální pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu občana je nezbytnou podmínkou účasti na zájezdu (někdy vyplývá pojištění léčebných výloh např. z vlastnictví kreditní karty). Podrobnosti vám sdělí jakákoliv pobočka pojišťovny. Doporučuji zajistit si kvalitní cestovní pojištění!

Očkování

Do Střední Ameriky je někdy vyžadována povinná vakcinace. Zkonzultujte prosím s hygienickou stanicí aktuální doporučení. O karibské oblasti se v průvodcích píše jako o malarické oblasti. Ve skutečnost je však malárie pouze na jihu Panamy a v místech kudy pojedeme malárie není. Antimalarika jsou na vašem uvážení.

poZNÁMKA

Pro vaši snadnější komunikaci ve španělštině vám doporučujeme seznámit se se základními španělskými slovíčky – číslovkami apod. Veškeré informace a aktualizace k zájezdu budeme zasílat výhradně elektronickou poštou. O případné před zájezdové schůzce Vás budeme včas informovat. Jakékoliv dotazy a informace jsme připraveni zodpovědět telefonicky na tel.: 00420 777 295 461.

Příjemný pobyt v zahraničí Vám přeje Miloš Brunner.