USA – parky západu 2019

USA039

Tento okruh vede unikátní soustavou národních parků, které co do různorodosti a četnosti nemají ve světě obdoby. Při svých cestách po USA jsem za posledních 20 let procestoval tuto oblast mnohokrát a v různých ročních obdobích. Rád vás zavedu na známé i méně známé vyhlídky, skryté v mnoha parcích Arizony, Nevady, Californie, Coloradu, Wyomingu, Idahu a Utahu. Výlet je vhodný pro kohokoliv, kdo má rád fotografování a filmování. Pro většinu výletů a treků není potřeba nějaká výjimečná fyzická zdatnost. Vždy se nabízí několiv alternativ od těžkých treků, středně těžké, až po úplně jednoduché “choďáky”. Budeme se pohybovat od vysokých kopců v Nevadě (Mt Whitney), Yosemite, přes polopouště Coloradské plošiny, zcela opuštěných kaňonů a prérií až po pouště Death Valley.

  Galerie USA Všechna videa

USA012

Program a informace

USA-Monument-ValleyZÁKLADNÍ PROGRAM

1./ Odlet z Prahy do San Franciska, (časový posun oproti Praze je –9 hodin). Nejdřív do hotelu a hned do města. Přejezd městem a prohlídka. Ubytování v hotelu.

2./ Společná prohlídka nejzajímavějších míst San Franciska (některé z míst co nestihneme den předtím China Town, Golden Gate, vyhlídka Twin Peaks, Civic Center, Mission Dolores, Fisherman’s Wharf nebo muzea v Golden Gate Park). Pozdě odpoledne odjezd k jezeru do rekreační oblasti Don Pedro – koupání, osobní volno.

3./ Velmi brzy ráno odjezd do Yosemite NP. Výlety k monolitu El Capitan nebo Glacier Point, rafting nebo koupání.

4./ Delší výlety na Half Dome /lze se vyhnout lidem pokud vyrazíme velmi, velmi brzy. Nebo na Clouds Rest. Cesta vede kolem vodopádů Nevada a Vernal nebo na Tenaya Lake aj.

5./ Obří sekvojový háj v Tuolumne Grove. Návštěva nejbrutálnějšího zlatokopeckého města a státního parku Bodie. Toulumne Meadows výlety. Bezodtokové slané jezero Mono Lake.

6./ Dlouhá etapa. Velmi brzy ráno, cestou zlatokopů až pod nejvyšší horu kontinentálních USA Mt. Whittney. Pokračování do nejnižšího místa Severní Ameriky Death Valley NP, přejezd a prohlídka jeho nejzajímavějších míst (písečné duny, Furnance Creek, Zabriskie Point, Borax Factory aj.). Večer Las Vegas a jeho známý boulevard heren The Strip (prohlídka Caesar Palace, Mirage, Treasure Island, Paříž aj.).

7./ Valley of fire – státní park s nádhernými převážně červenými pískovcovými bloky. Pokračování do parku Zion (výlet do kaňonu Narrows nebo na Observation Point, Angels Landing, koupání ve Virgin River aj.).

8./ Ráno krátký přejezd do jednoho z nejfotografovanějších parků Bryce Canyon (prohlídka parku, výlety do kaňonu nebo po pěšinách na útesu. Někdy, dle sezóny, místní rodeo). Ubytování, možnost koupání, jacuzzi.

 9.-10./ Pokračování přes růžové písečné duny Coral Pink Sand Dunes a zajímavosti /skalní formace, filmové kulisy/ Old Paria/ k jezeru na řece Colorado Lake Powell. Možný výlet do barevného Antilopího kaňonu a na vyhlídku Horseshoe Bend. Možná návštěva informačního střediska Glen Canyon Dam. Je možné jet také do jiných kaňonů – Coyote Canyon, k oblouku Rainbow bridge, na základě loterie trek k The wave aj. Je také možmé najmout si loď na celý den a plout rameny této úžasné nádrže.

 11./ Příjezd do parku Grand Canyon. variantou je indiánské teritorium Hawasupaii – krásný vodopád, vyjížďka na koni do indiánské vesnice nebo moderní indiánská marnivost – skywalk.

 

12./ Snadné a pohodlné výlety po útesu k vyhlídkám na kaňon nebo náročný sestup na vyhlídky nebo až k řece Colorado. Průvodce doporučí nejhezčí vyhlídky na východ a západ slunce.

13./ Ráno letecký výlet nad Grand Canyonem nebo návštěva velkoplošného promítání IMAX. Přes největší indiánskou rezervaci Navajo (zastávky u indiánů a nákup indiánské keramiky a šperků) do rezervace Canyon de Chelly. Prohlídka kaňonu.

14./ Ráno přejezd do Monument Valley, (Možnost projížďky mezi skalními věžemi v otevřených džípech). Kolem skalního útvaru a vesnice Mexican Hut. Řeka San Juan z ptačí perspektivy v parku Goosenecks. Dojezd do parku Canyonlands. Fotografování.

15./ Dopoledne ještě park Canyonlands, odpoledne příjezd do města Moab. Tady lze navečer vypůjčit kola a jet tzv Slick Rock s výhledem do údolí řeky Colorado – perfektní pískovcové tvrdé duny – super zážitek. Také je možná vyhlídka v parku Dead Horse Point.

16./ Ráno po vyhlídkách parku, návrat do údolí a k unikátním pískovcovým obloukům v parku Arches (výlet na Delicate Arch, Double Arch, O Arch, Wolf Ranch). Kolem fosilií dávno vyhynulých ještěrů a dinosaurů, možnost návštěvy malého muzea dinosaurů ve Vernal. Příjezd do kaňonu Red Fleet.

17./ Delší přejezd kolem kaňonu Flaming Gorge do městečka Jackson, které je branou do Skalistých hor (dobové salony, fotografické galerie).

18./ Jezero Jenny Lake ležící v parku Grand Teton (lehké i náročné výlety do okolí kolem jezer Jenny a Jackson). Výlety k ledovcovým jezerům nebo k jezeru Amphitheater. Tady je možné absolnovat trasu po stopách fotografa Ansela Adamse – OK

19./ Přejezd do parku Yellowstone, cestou zastávky na vyhlídkových místech (Canyon of Yellowstone, Mammoth Hot Springs, Old Faithful, Norris aj.)..

20./ Prohlídka toho co nestihneme předešlý den v NP. Později odpoledne odjezd do Salt Lake City. Podle časových možností prohlídka města Salt Lake City (Hansenovo planetárium, muzeum mormonů a Brighama Younga, vyhlídka na Solné jezero, nákupy aj.).

21./ Ráno odlet ze SLC do ČR.

22./ Přílet do Prahy.

USA-Antilopi-kanonUSA-stromy,-Pacific

USA-Horseshoe

USA-Crater

01.09. – 22.09.2019
22 dní včetně dálkových přeletů.
základní program: 44900 Kč + dálková letenka cca 24000 Kč
cca 6 – 12 osob

VARIANTY PROGRAMU
Nabízí se hned několik NP. Cedar Breaks, Great Basin NP, nebo parky Severní Kalifornie, vulkány Shasta, Hood, parky Oregonu a Washingtonu. Nepřeberné množství variant. Termíny, kombinace, prodloužení či zkrácení zájezdu může být upraveno v závislosti na přání skupiny či jednotlivce. Pro veškeré informace kontaktujte CA Montana Club.

CENA ZÁJEZDU OBSAHUJE

Doprava pronajatým klimatizovaným vozem, vč. pohonných hmot a veškerých poplatků spojených s dopravou (dálnice, mosty, parkovné apod.). Ubytování v hotelech po 2 osobách (Motel 6, Best western apod.). Český průvodce (odměna a veškeré jeho náklady). Informační materiály.

CENA ZÁJEZDU NEOBSAHUJE

Dálková letenka z Prahy vč. odlet. tax, jejíž cena je orientační a je uvedena samostatně (cca 24000 Kč). Veškeré vstupy do NP aj. (cca 3000 Kč), lodní a letecké výlety apod.. Vše co není uvedeno v cena zájezdu obsahuje. Stravování (cca 7 500 Kč/osoba). Vstupní víza a jejich vyřízení. Vše co není uvedeno v cena zájezdu obsahuje.

INFORMACE K ZÁJEZDU

S sebou

Příruční batůžek do letadla a na výlety (váha do letadla do 5 kg), repelent, opalovací krém, toaletní potřeby, baterka nebo čelovka, nůž, osobní lékárnička. Vzhledem k délce zájezdu a k dosažení určitého pohodlí, vyžadujeme zabalit si všechny věci do jednoho zavazadla, jehož váha by neměla přesáhnout 15 kg. Vhodný je kufr nebo batoh, v žádném případě neberte krosnu s kovovým rámem. Pozor: Do USA platí přísný zákaz dovozu potravin! Je nepřípustné brát na palubu letadla v příručním zavazadle tekutiny a pasty nad 200 ml obsahu, kovové předměty (nůž, nůžky, manikúru apod.).

oblečení

Fleesová bunda, svetr, kalhoty, nejlépe goretexové trekingové boty, goretexová větrová bunda a kalhoty, krátké kalhoty, trička, ponožky, klobouk nebo kšiltovka, sandále, pláštěnka, ledvinka na doklady a peníze. V hotelech je možnost praní, proto si berte jen uvedené oblečení, které můžete pravidelně prát. V letadle a letištních halách strávíme mnoho hodin, proto dávejte pozor na nachlazení z klimatizace (letecký personál má k dispozici pro každého cestujícího lehkou deku).

program dne

Průvodce každý den oznámí dobu odjezdu a následující denní program včetně vysvětlení etapy na mapě. Při dojezdech do měst a NP poskytne průvodce informace týkající se turistických zajímavostí, tras a výletů, cen vstupů, navrhuje směr prohlídky a určuje sraz k odjezdu. Průvodce, vzhledem k organizačním povinnostem a jeho pracovnímu vytížení zváží a rozhodne, kterých volitelných výletů, prohlídek a návštěv muzeí se zúčastní. Odjezdy jsou převážně mezi 7 – 8 hodinou ranní. Při přesunech pravidelně zastavujeme na krátký odpočinek, protažení a fotografování. Zastávky jsou často spojeny s některou z místních zajímavostí nebo s občerstvením.

doprava

Standardně máme pronajatý klimatizovaný mikrobus pro 8 -10 pasažérů. Zavazadla jsou uložena podle počtu pasažérů v zadním zavazadlovém prostoru nebo ve speciálně upravené zahrádce na střeše či vozíku. Při skládání a nakládání zavazadel se předpokládá spolupráce všech účastníků zájezdu. Zasedací pořádek si určí sami klienti nebo s ohledem na zdravotní stav klientů určí průvodce. Při event. defektu či poruše vozu se klienti řídí pokyny průvodce. Věci nutné k dennímu přesunu (svačina, doklady, fotoaparát aj.) si ponechejte v pohotovosti v dopravním prostředku. Ke zbylým věcem v kufru se zpravidla dostanete až po dojezdu do cílové stanice. Při jakémkoliv opuštění dopravního prostředku je zakázáno nechávat vaše cenné věci ve vozidle. Při dojezdech, prohlídkách nebo zastávkách je zákazník povinen postarat se o svoje zavazadla uložená v zavazadlovém prostoru, na zahrádce nebo na vozíku (prevence před ztrátou či poškozením). Neberte si s sebou zbytečně drahé věci – oblečení atd.. Fotoaparát, doklady apod. budete mít stále u sebe, ale ostatní věci, které často necháme po dobu oběda v autě, nebo na pokoji nejsou pojištěny! Proto na to pamatujte.

stravování

Restaurace, Fast Food (doporučí průvodce) nebo zastavujeme u supermarketů. Podle možností a chuti lze nakoupit místní speciality – lososy, steaky apod. pro společné grilování.

ubytování

V hotelech řetězců M8, Motel6, Best Western apod. po 2 osobách. Postele mohou být na přání manželské. Někdy může být ubytování i se snídaní.

el. proud, mobilní telefony

Zásuvky v USA jsou na 110 voltů a mají jiné zástrčky. Většina aut je vybavena adaptérem na 110 voltů s americkou zástrčkou. Adaptéry na české zástrčky lze zakoupit již v ČR nebo na místě ve specializovaných elektro – prodejnách.

Poznámka: většina napáječů video, holicí strojky, fény aj. nepotřebují napětí redukovat, sami si určí správný napěťový režim. V těchto případech najdete na napájecím panelu vašeho přístroje napěťové rozmezí input 110 – 220 V.

Mobilní telefony (třípásmové) zde omezeně fungují. Ne všude je pokrytí. Na roaming se informujte u vašeho operátora. Další možností je volat českému operátorovi, a pak na účet volaného. Podrobnosti vám na místě sdělí průvodce.

počasí – teploty

Teplotní rozdíly mohou být značné. Přes dlouhý den (až 20 hodin), kdy svítí slunce, se chodí v tričku (pokud není špatné počasí, studená fronta atd.). Nejtepleji bývá v okolí Anchorage, Sewardu aj. Denní teploty cca 20 – 28 °C. Nejchladněji bývá ke konci zájezdu, v oblasti Toku,Valdézu nebo v těsné blízkosti ledovců a ledovcových jezer, které navštěvujeme. Noční teploty zde mohou díky jejich přítomnosti, klesnout k 0 °C. Termín zájezdu je vybrán na období, kdy táhnou lososi a můžeme tak vidět medvědy grizzly jak je loví přímo v řece. Je to doba končící sezóny, ale stále ještě s teplým počasím, které se však může dramaticky rychle měnit bez ohledu na předpověď.

peníze

Je výhodné vlastnit kreditní kartu VISA, Master, American Expres nebo si zajistit šeky (podrobnosti vám sdělí vaše banka). Při platbě šekem (kdekoliv) neplatíte servisní poplatky a v obchodě vám vrací zbytek peněz v hotovosti. Na hotovosti by měl klient mít vždy částku cca 200 USD. Celková doporučená částka na cestu včetně stravování a volitelných výletů je cca 500 USD, v případě návštěvy NP Katmai dalších cca 600 USD. Částky na inzerované fakultativní výlety oznámí zavčas průvodce.

pojištění

Vaše individuální pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu občana je nezbytnou podmínkou účasti na zájezdu (někdy vyplývá pojištění léčebných výloh např. z vlastnictví kreditní karty). Podrobnosti vám sdělí jakákoliv pobočka pojišťovny. Doporučuji zajistit si kvalitní cestovní pojištění!

VSTUPNÍ VÍZA

Občané ČR, kteří vlastní biometrický pas, a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dní, v současné době ke vstupu potřebují pouze schválenou cestovní registraci ESTA. Vyřizuje se elektronicky na https://esta.cbp.dhs.gov/ . Platnost je 2 roky ode dne schválení, po tuto dobu můžete do USA cestovat opakovaně, vždy však max. na 90 dní. Poplatek za zpracování žádosti (4 USD) a poplatek za schválení (10 USD). V případě zamítnutí platíte pouze poplatek za zpracování. Pokud budete chtít přesto vycestovat, musíte zažádat o turistické vízum na ambasádě v Praze.

poZNÁMKA

V národních parcích platí přísný zákaz krmení zvěře, přibližování se ke zvířatům a ponechávání potravin bez dozoru. Na jednotlivé odlišnosti mezi parky upozorní průvodce. Prosíme, dodržujte pokyny průvodce.
Veškeré informace a aktualizace k zájezdu budeme zasílat výhradně elektronickou poštou. O případné před zájezdové schůzce Vás budeme včas informovat.
Jakékoliv dotazy a informace jsme připraveni zodpovědět telefonicky na tel.: 00420 777 295 461.

Příjemný pobyt v zahraničí Vám přeje Miloš Brunner