ALJAŠKA 14.08. – 01.09. 2023

Aljaska uvod

Aljaška  byla  vždy  spojována s dobrodružstvím, odvahou, drsňáky a nekonečnou divočinou. Dnes se můžeme bezpečně a hlavně pohodlně pohybovat po místech, která kdysi tolik znamenala pro dobrodruhy, zlatokopy, ale i psance. Ty doby jsou již dávno pryč, ale naštěstí krásy krajiny tohoto největšího amerického státu přetrvávají dodnes.

Vyberte si z následující nabídky a vypravte se s Montanou na „severní točnu“. Okruh nabízí cestu neobyčejným prostředím stále ještě divoké a neposkvrněné přírody, tundrou, krajem romantiky, zlatokopů i lovců kožešin.

Galerie Aljaška    Všechna videa

Program a informace

ZÁKLADNÍ PROGRAM

1./ Odlet z Prahy do Anchorage (časový posun je -10 hod).

2./ Přílet do Anchorage. Prohlídka města (ilustrační informační středisko, pobřeží zálivu Cook, historické nádraží aj.).

3./ Přístav Seward nebo lodní výlety fjordem k ledovcům či na pozorování velryb.

AL 0294./ Park Kenai a modrý ledovec Exit Glacier (procházka po jeho okolí nebo několikahodinový trek na vrchol ledovce Harding Glacier). Přílivový ledovec Portage Glacier (lodní výlet k čelu ledovce nebo procházky v okolí Portage Lake – menší ledovcové splazy, jezírka, vodopády). Na večer návrat do Anchorage.

5./ Prohlídka Cook Bay a pravoslavného ruského hřbitova v ruské osadě Eklutna. Vyhlídkový let nad Alaska Range s nejvyšším vrcholem Severní Ameriky Mt. McKinley a sousedním Mt. Foraker (pokud počasí dovolí, patří tento výlet k vrcholným zážitkům naší cesty).

Aljaska

6.-7./ Výlety v parku Denali.V závislosti na počasí autobusem pod Mt. McKinley a k jezeru Wonder Lake (nejvyšší štíty, pozorování divoké zvěře, medvědů, bobrů, sobů, losů, horských koz a ovcí). Na večer odjezd do Fairbanksu.

8./ Fairbanks, muzeum Alaskaland nebo letecký výlet za polární kruh na Fort Yukon. Vyhlídky Robertson a Johnson River, kolem pohoří Wrangell St. Elias (četné zastávky na fotografování) do Toku. Možnost leteckého výletu nad Kluane.

9. – 10./ Přejezd kolem NP Kluane do Skagway. Gangsterská osada Skagway a Daye (místo, odkud na přelomu století vyráželi dobrodruzi za štěstím do kanadského Dawsonu). Prohlídka města, sbírání obřích hřibů v Daye.

Kratší i delší výlety k jezerům kolem zálivu, po zorování lososů, možný výlet vláčkem k Benettovu jezeru aj.

11./ Dopoledne dokončení programu ve Skagway. Odpoledne přejezd do hlavního města provincie Yukon Whitehorse (prohlídka historického kolesového parníku, řeka Yukon, nákupy aj.).

12./ Zastávka a krátký výlet k peřejím na řece Yukon Five Fingers. Pokračování k potoku Bonanza Creek, kde roku 1896 začala nejznámější zlatá horečka všech dob. Ubytování v Dawsonu.

13./ Dawson, prohlídka zlatokopeckých továren Dredge, návštěva hrobu Eskymo Welzela, srub Jacka Londona a básníka J. Service. Podle počasí výlet na vyhlídkový kopec nad Dawsonem.

AL 00314./ Pokračování prohlídky v Dawsonu. Odpoledne silnicí Top of The World, spojující Yukon s Aljaškou do Toku.

15./ Ráno možný letecký výlet nad Kluane na Kaskawulsh. Kolem pohoří Wrangell, po Glenn Highway – vyhlídkovou silnicí, kolem ledovcových splazů a koryt ledovcových řek, do Valdézu.

16./ Prohlídka Valdézu. Odpoledne pokračování do Anchorage (nákupy v obch. středisku aj.).

17. – 18./ Odlet do ČR. Přílet do Prahy.

VARIANTY PROGRAMU

(prodloužení o 2 – 3 dny) Letecky z Anchorage do NP Katmai, kde se dostaneme doslova na dosah k medvědům grizzly. Krátké procházky k peřejím na pozorování těchto až 800 kg obrům. Vše naprosto bezpečné, nemusíte se obávat napadení touto šelmou. Možnost výletu do údolí 10 000 kouřů. Jedná se o nádhernou krajinu zasaženou v roce 1912 vulkanickou erupcí. Pro bližší informace kontaktujte Montana Club.

14.08. – 01.09.2023
18 dní včetně dálkových přeletů.
základní program: 44 900 Kč
+ dálková letenka cca 28 000 Kč
cca 6 – 10 osob
CENA ZÁJEZDU OBSAHUJE

Doprava pronajatým klimatizovaným vozem, vč. pohonných hmot a veškerých poplatků spojených s dopravou (dálnice, mosty, parkovné apod.). Ubytování v hotelech po 2 osobách (Motel 6, Best western apod.). Vstupy do NP Denali, Kenai. Český průvodce (odměna a veškeré jeho náklady). Informační materiály.

CENA ZÁJEZDU NEOBSAHUJE

Dálková letenka z Prahy vč. odlet. tax, jejíž cena je orientační a je uvedena samostatně (cca 28 000 Kč). Vstupy, lodní a letecké výlety apod., které nejsou uvedeny v cena zájezdu obsahuje. Stravování  (cca 7 500 Kč/osoba). Vstupní víza a jejich vyřízení. Vše co není uvedeno v cena zájezdu obsahuje.

FAKULTATIVNÍ VÝLETY  –  hrazeno na místě

Poznámka: V itineráři je nabídnuto několik leteckých výletů.  To neznamená, že se budou všechny realizovat. Pouze některé, a to podle časových možností, požadavku skupiny a především v závislosti na počasí.

INFORMACE K ZÁJEZDU

S sebou

Příruční batůžek do letadla a na výlety (váha do letadla do 5 kg), repelent, opalovací krém, toaletní potřeby, baterka nebo čelovka, nůž, osobní lékárnička. Vzhledem k délce zájezdu a k dosažení určitého pohodlí, vyžadujeme zabalit si všechny věci do jednoho zavazadla, jehož váha by neměla přesáhnout 15 kg. Vhodný je kufr nebo batoh, v žádném případě neberte krosnu s kovovým rámem. Pozor: Do USA platí přísný zákaz dovozu potravin! Je nepřípustné brát na palubu letadla v příručním zavazadle tekutiny a pasty nad 200 ml obsahu, kovové předměty (nůž, nůžky, manikúru apod.).

oblečení

Fleesová bunda, svetr, kalhoty, nejlépe goretexové trekingové boty, goretexová větrová bunda a kalhoty, krátké kalhoty, trička, ponožky, klobouk nebo kšiltovka, sandále, pláštěnka, ledvinka na doklady a peníze. V hotelech je možnost praní, proto si berte jen uvedené oblečení, které můžete pravidelně prát. V letadle a letištních halách strávíme mnoho hodin, proto dávejte pozor na nachlazení z klimatizace (letecký personál má k dispozici pro každého cestujícího lehkou deku).

program dne

Průvodce každý den oznámí dobu odjezdu a následující denní program včetně vysvětlení etapy na mapě. Při dojezdech do měst a NP poskytne průvodce informace týkající se turistických zajímavostí, tras a výletů, cen vstupů, navrhuje směr prohlídky a určuje sraz k odjezdu. Průvodce, vzhledem k organizačním povinnostem a jeho pracovnímu vytížení zváží a rozhodne, kterých volitelných výletů, prohlídek a návštěv muzeí se zúčastní. Odjezdy jsou převážně mezi 7 – 8  hodinou ranní. Při přesunech pravidelně zastavujeme na krátký odpočinek, protažení a fotografování. Zastávky jsou často spojeny s některou z místních zajímavostí nebo s občerstvením.

doprava

Standardně máme pronajatý klimatizovaný mikrobus pro 8 -10 pasažérů. Zavazadla jsou uložena podle počtu pasažérů v zadním zavazadlovém prostoru nebo ve speciálně upravené zahrádce na střeše či vozíku. Při skládání a nakládání zavazadel se předpokládá spolupráce všech účastníků zájezdu. Zasedací pořádek si určí sami klienti nebo s ohledem na zdravotní stav klientů určí průvodce. Při event. defektu či poruše vozu se klienti řídí pokyny průvodce. Věci nutné k dennímu přesunu (svačina, doklady, fotoaparát aj.) si ponechejte v pohotovosti v dopravním prostředku. Ke zbylým věcem v kufru se zpravidla dostanete až po dojezdu do cílové stanice. Při jakémkoliv opuštění dopravního prostředku je zakázáno nechávat vaše cenné věci ve vozidle. Při dojezdech, prohlídkách nebo zastávkách je zákazník povinen postarat se o svoje zavazadla uložená v zavazadlovém prostoru, na zahrádce nebo na vozíku (prevence před ztrátou či poškozením). Neberte si s sebou zbytečně drahé věci – oblečení atd.. Fotoaparát, doklady apod. budete mít stále u sebe, ale ostatní věci, které často necháme po dobu oběda v autě, nebo na pokoji nejsou pojištěny! Proto na to pamatujte.

stravování

Restaurace, Fast Food (doporučí průvodce) nebo zastavujeme u supermarketů. Podle možností a chuti lze nakoupit místní speciality – lososy, steaky apod. pro společné grilování.

ubytování

 V hotelech řetězců M8, Motel6, Best Western apod. po 2 osobách. Postele mohou být na přání manželské. Někdy může být ubytování i se snídaní.

el. proud, mobilní telefony

Zásuvky v USA jsou na 110 voltů a mají jiné zástrčky. Většina aut je vybavena adaptérem na 110 voltů s americkou zástrčkou. Adaptéry na české zástrčky lze zakoupit již v ČR nebo na místě ve specializovaných elektro – prodejnách.

Poznámka: většina napáječů video, holicí strojky, fény aj. nepotřebují napětí redukovat, sami si určí správný napěťový režim. V těchto případech najdete na napájecím panelu vašeho přístroje napěťové rozmezí input 110 – 220 V.

Mobilní telefony (třípásmové) zde omezeně fungují. Ne všude je pokrytí. Na roaming se informujte u vašeho operátora. Další možností je volat českému operátorovi, a pak na účet volaného. Podrobnosti vám na místě sdělí průvodce.

počasí – teploty

Teplotní rozdíly mohou být značné. Přes dlouhý den (až 20 hodin), kdy svítí slunce, se chodí v tričku (pokud není špatné počasí, studená fronta atd.). Nejtepleji bývá v okolí Anchorage, Sewardu aj. Denní teploty cca 20 – 28 °C. Nejchladněji bývá ke konci zájezdu, v oblasti Toku,Valdézu nebo v těsné blízkosti ledovců a ledovcových jezer, které navštěvujeme. Noční teploty zde mohou díky jejich přítomnosti, klesnout k 0 °C. Termín zájezdu je vybrán na období, kdy táhnou lososi a můžeme tak vidět medvědy grizzly jak je loví přímo v řece. Je to doba končící sezóny, ale stále ještě s teplým počasím, které se však může dramaticky rychle měnit bez ohledu na předpověď.

peníze

Je výhodné vlastnit kreditní kartu VISA, Master, American Expres nebo si zajistit šeky (podrobnosti vám sdělí vaše banka). Při platbě šekem (kdekoliv) neplatíte servisní poplatky a v obchodě vám vrací zbytek peněz v hotovosti. Na hotovosti by měl klient mít vždy částku cca 200 USD. Celková doporučená částka na cestu včetně stravování a volitelných výletů je cca 500 USD, v případě návštěvy NP Katmai dalších cca 600 USD. Částky na inzerované fakultativní výlety oznámí zavčas průvodce.

pojištění

Vaše individuální pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu občana je nezbytnou podmínkou účasti na zájezdu (někdy vyplývá pojištění léčebných výloh např. z vlastnictví kreditní karty). Podrobnosti vám sdělí jakákoliv pobočka pojišťovny. Doporučuji zajistit si kvalitní cestovní pojištění!

VSTUPNÍ VÍZA

Občané ČR, kteří vlastní biometrický pas, a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dní, v současné době ke vstupu potřebují pouze schválenou cestovní registraci ESTA. Vyřizuje se elektronicky na https://esta.cbp.dhs.gov/ . Platnost je 2 roky ode dne schválení, po tuto dobu můžete do USA cestovat opakovaně, vždy však max. na 90 dní. Poplatek za zpracování žádosti (4 USD) a poplatek za schválení (10 USD). V případě zamítnutí platíte pouze poplatek za zpracování. Pokud budete chtít přesto vycestovat, musíte zažádat o turistické vízum na ambasádě v Praze.

poZNÁMKA

V národních parcích platí přísný zákaz krmení zvěře, přibližování se ke zvířatům a ponechávání potravin bez dozoru. Na jednotlivé odlišnosti mezi parky upozorní průvodce. Prosíme, dodržujte pokyny průvodce.
Veškeré informace a aktualizace k zájezdu budeme zasílat výhradně elektronickou poštou. O případné před zájezdové schůzce Vás budeme včas informovat.
Jakékoliv dotazy a informace jsme připraveni zodpovědět telefonicky na tel.: 00420 777 295 461.

Příjemný pobyt v zahraničí Vám přeje Miloš Brunner